The story

21 October 1944

21 October 1944


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

21 October 1944

Western Front

The German garrison of Aachen surrenders, making it the first German city to fall into Allied hands

Eastern Front

Soviet troops reach the Danube

Pacific

Japanese troops launch a counterattack on Leyte

Far East

Royal Navy bombards Nicobar Island



Australian Naval History on 21 October 1944

A Japanese kamikaze aircraft crashed into the foremast of HMAS AUSTRALIA, (cruiser), killing 30 officers and ratings, including CAPT E. F. V. Dechaineux, RAN, AUSTRALIA’s commanding officer. Sixty-four officers and ratings were wounded, including CDRE J. A. Collins, RAN, the task force commander.

CAPT C. A. G. Nichols in HMAS SHROPSHIRE, (cruiser), reported:

‘During the dawn stand-to a low flying aircraft approached from the land between AUSTRALIA and SHROPSHIRE. It was taken under fire and retired to the westward. Observers in SHROPSHIRE reported that the aircraft, (a Val Aichi 99 dive bomber), was hit and touched the water, but recovered. It then turned east again, and although under heavy fire, passed up the port side of AUSTRALIA, and crashed into the foremast at 0605. There was a large explosion and an intense fire was started’.


21. and 22. SS-Pz.Gren.Rgt. - Sept/Oct 1944

Post by Kriegsberichter » 31 Dec 2011, 16:22

Hi, I am looking for any information you might be able to give me on the following officers who were servin with the 10th SS-Pz.Div. in 1944. with a special interest in the question added

Richter, Friedrich, SS-Stubaf. 9. 5.11 17 560

Lohr, Hans, SS-Stubaf. 5. 4.12 323 833

Bachmann, Rudolf, SS-Hstuf. 10. 8.01 50 556

Haucke, Ulrich, SS-Hstuf. 13.6.17 323 817

Siebert, Wolfgang, SS-Hstuf. 24. 6.11 126 303

Sattler, Karl, SS-Stubaf. 15. 1.13 46 237

I./SS Pz Gren Rgt. 21 was commanded at the beginning of September by
Hstuf Erich Reinprecht, who is/was missing in the Albert Canal area. So who took over from him at that time?

Its a possiblilty that this was temporarily Lohr, Hans Stubaf. 5. 4.12 323 833 before Bachmann, Rudolf Hstuf. 10. 8.01 50 556 arrived. Another possbility is that one of the Kompanie commanders temporarily took over till Bachmann arrived.
In 1944 Lohr replaced became (again?) the commander of I./SS-Pz.Gren.Rgt. 21 when he replaced Bachmann.
Was Lohr in September given temporily command of I./SS-Pz.Gren-Rgt. 21 till Buchmann arrived, or who else commanded I./SS-Pz.Gren.Rgt. 21 during the battle at Arnhem/NIjmegen
(or another possibility is that Laubscheer as Regt Commander with only one battalion under his command took direct command. )

Richter, Friedrich Stubaf. 9. 5.11 17 560 was with II./SS-Pz.Gren.Rgt. 21 as part of Kampfgruppe Heinke in September 1944, but what was his function when he arrived back under command 10. SS-Pz.Division by mid october 1944? Seems to me that Dr.Segler took command of II./SS-Pz.Gren.Rgt. 21, so Richter was then no longer in Command of II/SS Pz.Gren. 21 and was given command of III./21 by februari 1945.
What was his task with 10 SS between mid-october 1944 and februari 1945. Was he recovering from wounds?
It also seems that Dr.Segler was also shortly in command II./SS-Pz.Gren.Rgt. 21, to be replaced by Hstuf Wolfgang Siebert. Why was this ? Was Dr. Segler wounded at that time?

Was Haucke still in command of II./SS-Pz.Gren.Rgt. 22 in late september 1944 (Arnhem) and who took command from him by early october 1944. Was this Gilhofer, Herbert Stubaf. or Walther Kurt, Stubaf.?
From what I can make out of it is that Haucke was still in command at Arnhem, but was replaced by Gilhofer by mid october 1944. Is this assumsion correct?
Then it seems that Walther turned up and was replacing Gilhofer who then took command of a newly formed III./SS-Pz. Gren.Rgt. 22.

Does someone know about what time Stubf Sattler took command of III./SS-Pz.Gren.Rgt. 22. Was this already in September 1944?

Re: 21. and 22. SS-Pz.Gren.Rgt. - Sept/Oct 1944

Post by Pena V » 06 Jan 2012, 23:12

Here is what I have. Some of it is quite vague.

SS-Sturmbannführer RICHTER Friedrich
Born: 09 May 1911
Died: 30 Aug 1989
SS-Nr.: 17 560

Promotions:
09 Nov 1939 SS-Hauptsturmführer
06 Nov 1944 SS-Sturmbannführer

Assignments:
- 1944. I./SS-Panzergrenadier-Regiment 22
17 Jul 1944 - 1944. SS-Panzergrenadier-Regiment 22
Aug 1944 -. II./SS-Panzergrenadier-Regiment 21
-09(!) May 1945. III./SS-Panzergrenadier-Regiment 21

Awards:
14 Nov 1944 DKiG
11 May 1945 RK (not official)

Obersturmbannführer SATTLER Karl
Born: 15 Jan 1913
Died: 30 Nov 1996
SS-Nr.: 46.237

Promotions:
02 Apr 1932 SS-Untersturmführer
30 Jan 1938 SS-Obersturmführer
20 Apr 1940 SS-Hauptsturmführer

Assignments:
01 Jun 1939 - 18 Dec 1940. K/Totenkopf-Infanterie-Ersatz-Bataillon II
08 Jul 1941 - 21 Oct 1941. SS-Infanterie-Regiment 10
- 29 Apr 1942. Totenkopf-Infanterie-Ersatz-Bataillon III
- 1943. with 1. SS-Infanterie-Brigade
1943. WIA
1944 - 1944. with HSSPF Russland-Süd
20 Apr 1944 - 1944. SS-Unterführer-Schule "Radofzell"
(Oct 1944) - (Oct 1944). III./SS-Panzergrenadier-Regiment 21
(16 Jan 1945). KG Sattler

Awards:
26 Oct 1941 EK II
14 Apr 1944 EK I
16 Jan 1945 RK

Commanders of I./SS-Panzergrenadier-Regiment 21
01 Feb 1943 - 12 Jul 1943. SS-Stubaf. Anhalt Günther
12 Jul 1943 - Jul 1943. SS-Stubaf. Laubscheer Heinz
Jul 1943 - 1943. SS-Stubaf. Molt Carl
1943 - 14 Apr 1944. SS-Stubaf. Laubscheer Heinz -> WIA
1944 - Jul 1944. SS-Hstuf. Fromme Helmut
04 Aug 1944 - 24 Aug 1944. SS-Hstuf. Wolter Wilhelm -> KIA
Aug 1944 - 1945. SS-Stubaf. Molt Carl
1945 - 1945. SS-Hstuf. Bachmann Rudolf
First of all it seems that I'm missing SS-Hstuf. Erich Reinprecht, SS-Hstuf. Rudolf Bachmann and SS-Stubaf. Hans Lohr. I guess they all fit in between Wolter and Molt which in turn means that Molt's command period must have started later than in August 1944. I'm sorry that I cann't help you in this question. I'll be back later concerning the other questions.

Re: 21. and 22. SS-Pz.Gren.Rgt- Sept/Oct 1944

Post by Kriegsberichter » 07 Jan 2012, 01:03

can you tell me what your source is that Molt returned in August 1944 and remainded till 1945 ?
I have Molt in III/21 Molt, Carl-Günther Stubaf. 29. 4.14 42 026 Kdr.III./Pz.GR.21 4.44 Wounded in action 4.44. No information he ever returned.


Here is my list of I/21 from june 1944 till april 1945

I/21
Lohr, Hans Stubaf. 5. 4.12 323 833 Kdr.I./Pz.GR.21 4.45 †22. 4.45

Bachmann, Rudolf Hstuf. 10. 8.01 50 556 Kdr.I./Pz.GR.21 2.45

Hstuf. Lohr ((before that Lohr Hstuf. was O1,10.SS-Pz.Div. 6.44)) A lot of officers changed (temporarily) places in september as the Division was in shortice of officers. If Lohr was indead in command in September 1944 I do not know for sure.

Reinprecht, Erich Hstuf. 30.12.18 304 431 Kdr.I./Pz.GR.21 9.44 missing 9.44
Reinprecht is missing in the Albert Canal area (about 1 september)

Wolter, Wilhelm Stubaf. 15.10.15 110 460 Kdr.I./Pz.GR.21 7.44 †23. 8.44

Richter, Friedrich Hstuf. 9.5.11 17 560 Kdr.I./Pz.GR.21 7.44 why replaced by Wolter??)

Dietrich, Karl Hstuf 19. 9.13 110 177 Kdr.I./Pz.GR.21 6.44

Re: 21. and 22. SS-Pz.Gren.Rgt- Sept/Oct 1944

Post by Pena V » 07 Jan 2012, 18:00

My source about Molt can be found from SS & Polizei Forum in the thread about Stubaf. Molt and Hstuf Mauer. Mikedc writes 11 Sep 2009 about Molt's period of command being "7-44/beginning of 45".
The next step can be found in the thread about Stubaf. Walter where I adjust this period in 20 Sep 2009 to start later ie. in August 1944 because it was contradicting with Wolter's dates (04 Aug 1944 - 24 Aug 1944). At that time there were no other contradictions.
I don't know where Mikedc has got his information and I have adjusted it already once so if you know that Molt didn't come back at all after April 1944 we have to adjust the info again. In that case the commanders of I/21 after Wolter would be as you present them above - unless someone (Mark Yerger?) can give more information later on

Wolter and before him:
1. We have slightly different dates concerning Wolter (Jul 1944 - 23 Aug 1944 vs 04 Aug 1944 - 24 Aug 1944). One possible explenation for DoD could be that he was WIA 23 Aug 1944 and died the next day?
2. Richter. My sources say Richter was the CO of I/22 in 1944. This of course doesn't mean that he could not have been the CO of I/21 in July 1944 also.
3. How about Hsf Helmut Fromme until July 1944? No contradictions between Richter or Dietrich.
4. Dietrich 21 June 1944 - OK.
All in all a lot of commanders for one Bataillon!
Take a look at the threads in SS & Polizei Forum which I mentioned above if you haven't done it already.

Re: 21. and 22. SS-Pz.Gren.Rgt- Sept/Oct 1944

Post by Mikedc » 08 Jan 2012, 01:12

Hey guys,
Just read this thread, http://forum.axishistory.com/viewtopic. . 8&t=157841 , and you'll understand why I went on the wrong track after reading the post from Freddie. In his info about Molt he gives him as CO from III./SS-Pz.Gren.Rgt. 21 and then as CO from I./1. Rgt./10. SS-Pz.Div. but apparently this has to be the way around. He first commanded the
I. Btl. and later the III. Btl., at least that's how I know read it.

Re: 21. and 22. SS-Pz.Gren.Rgt. - Sept/Oct 1944

Post by Kriegsberichter » 08 Jan 2012, 12:15

Tieke (page 54) wrote that Molt was as Kommandeur III./21 on 6 april 1944 'verwundet' (source Führerverluste der 10. SS-Pz.division von 5 -18.4.1944 ) At that time Laubscheer was in command of I./21 as he is on that same list as been mentioned:-
SS-Sturmbannfuhrer Laubscheer I./21 verwundet.

Molt is not mentioned again after he got wounded.

Kdr.I./1. Rgt./10. SS-Pz.Div.: [01.07.1944 W-SS DAL]
The date is incorrect, have a look on the other topic (see link above) . It had to be

Kdr.I./1 Rgt./10. SS-Pz.Div 21.6.43 !

I./1 Regt 10 :- look to me that they mean The SS-Pz.Gren.Rgt. 10 in 'Aufstellung' as at that time, april 1943 the first Regiment was namend 'I' instead of '21'
So Molt was firstly in command the first battalion and later took command of III./21 and was wounded in action on the 6th of april and never returned.

Re: 21. and 22. SS-Pz.Gren.Rgt- Sept/Oct 1944

Post by Kriegsberichter » 08 Jan 2012, 14:07

Fromme, Helmut born at Westhofen 20. 5.16 201 983
Hstuf. Chef,3./Pz.GR.21 7.44 † 4. 8.44
Hstuf. Chef,15./Pz.GR.22 9.43 Acqueville
Ostuf. 2./LSSAH 6.40

So it seems Fromme never was command of Pz Gren Regt 21. If he was then temporarily between Richter and Wolf but only for days.

To understand how Richter became commander II./21 we must go back to september 1944.
In the first days of september the 10th SS arrived in the Arnhem area. The larger part of Regt Stab of PGR 22 was lost. PGR had only one Regt Stab left - 21 - and two weak battaliongroups, each about 250 strong. The remnants of PGR 22 was even less strong.

It was orderd that the 10th SS Pz. Div must be ready for battle and started to reoganise inmidiatly. On 8 september it was ordered to reorganise the troops in what was called 'SS Pz.Grenadier Regiment Frundsberg.
Its consisted of the Regimental Stab 21 (Laubscheer)
one panzerjager Komp
one I.G. Komp
Most of the remnants of PGR 21 were making a battlion group and became I./21 (Hst Lohr?)
MOst of the remnants of PGR 22 were making a battalion group and became II./21 (Richter)
What remained (I believe) became III./21 (Hstuf Haucke??))
II/PGR 19 given by 9th SS became IV/21 (Euling)

Each Battalion was about 250 strong, containing 3 KP's (of which 1 Schwere).

So realize that at that time we can forget all what is written in the existing Fuhrerliste/DAL.
It seems to me that not all men knew that their 'original' battalion number had been changed and in story's published they still keep mention there old battalion nummers. Its possible that the battalions were named after their commander for the troops, while the numbering was used between the battalion, regimental and Division staffs. That is also why this period so complex.

We know that II./21 under command of Richter was send to the south with Kampfgruppe Heinke on the 10th of September where it joined up with a battalion of the 9th SS Pz.Div under command of Dr Segler. We will see them back in mid-october.

When the Alied airborne landings started on the 17th of September 1944 there was only one regimental Stab.
with 3 weak battalions (I./21, III./21 and IV./21)
In the storys about Arnhem and Nijmegen we know that I./21 was fighting around the bridge at Arnhem as part of Kampfgruppe Brinkmann. Its possibly that it was commanded by Hauptsturmfuhrer Lohr (temporarly)

Wearabouts about III./21 for that period are difficult to trace, it looks to me that they were also called II./22 (forinstance by Harmel). and aslo figting at the bridge. I think (assumption) that Hauptsturmfuhrer Haucke was in temporary command.

IV/21 (Euling) was send to Nymegen, arriving at the bridge they fought one night under Kampfgruppe Brinkmann but were ordered move to Nijmegen. We know that at that time Euling was still named IV/21 as this is also mentioned on his RK citation.

During the Arnhem/Nijmegen battle the 10th received already reenforments. Heinke as Commander of the Ersatz battalion was send south with some throops (with Segler and Richter and others under command) but there is no mention that the Ersatz battalion itself was also send south.

By late September and the first days of October 1944 we see that Traupe was appointed commander of PZ Gren Regt 22. So at that time again two Regiments were organized each with (still) two weak battalions each. That each regiments had only two battalions is also mentioned by Harmel.

From the info I have I can make out that:-

-21 PGR (Laubscheer), with II./21 (Richter) and III./21 (Sattler)
I./21 seems no longer to exist. Richter was still with Heinke. In the Fuhrungsliste we Sattler is named as III./21..

22 PGR (Traupe) with now IV/21 becomming I./22 (Euling) and II./22 Gilhofer

By mid October Kampfgruppe Heinke returned with the remnants of Dr.Segler's battalion of 9th SS and Richter's II./21.
It was then that not Richter but Dr Segler took command of II./21. Richter was at that moment Haupsturmfuhrer and disapeared from view and returned in 1945 as Sturmbahnfuhrer and C.O. III./21. I wonder where we stayed in the time between october and februari 1945. Did he had to do some sorth of training or so?? This would explane it or had he become wouned while with Kampfgruppe Heinke.
Nevertheless Dr. Segler took command of II./21 (but was soon after Hstuf Siebert took command of II./21)

So about that time we have:-
PGR 21 (Laubscheer) with II/21 (Siebert) and III/21Stubf Sattler
PGR 21 (Traupe) still with I./22 (Euling) and II./22 Gilhofer


PARKER Genealogy

WikiTree is a community of genealogists growing an increasingly-accurate collaborative family tree that's 100% free for everyone forever. Please join us.

Please join us in collaborating on PARKER family trees. We need the help of good genealogists to grow a completely free shared family tree to connect us all.

IMPORTANT PRIVACY NOTICE & DISCLAIMER: YOU HAVE A RESPONSIBILITY TO USE CAUTION WHEN DISTRIBUTING PRIVATE INFORMATION. WIKITREE PROTECTS MOST SENSITIVE INFORMATION BUT ONLY TO THE EXTENT STATED IN THE TERMS OF SERVICE AND PRIVACY POLICY.


On This Day in History, 26 октябрь

Signed into law by President George W. Bush as a result of the September 11, 2001, attacks, the act is formally known as Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act of 2001. The act gave security agencies more power to deal with terrorists and terrorist activities and made it easier for them to monitor and investigate people suspected of aiding and abetting acts of terrorism. It has been criticized for its detrimental effect on civil liberties.

1984 First Infant to Receive an Organ From Another Species

Born on October 14, 1984, with a rare congenital heart defect, Baby Fae received a heart from a baboon. The surgery was performed by Dr. Leonard L. Bailey at Loma Linda University Medical Center in California. While the operation was successful, Baby Fae’s body rejected the heart, and she died a few weeks later.

1947 The Maharaja of Jammu and Kashmir Joins India

Hari Singh, the last ruler of the princely state, signed the Instrument of Accession to join the Dominion of India, in return for protection from the Indian military.

1863 The Football Association is Formed

The world’s oldest governing football body was created at the Freemasons' Tavern in London. The foundation was instrumental in creating and formalizing rules of the game. Before this, every area and organization playing football (soccer) made their own rules.

1825 Erie Canal opens for ships

Construction of the 363-mile long canal began in 1817. The canal which connects Lake Erie in Buffalo, New York, to the Hudson River in Albany, New York, was used to ship goods in a time when it was cheaper and more effective to transport them through the waterways. Since the 1990s, the canal had been primarily used for recreational purposes.

Births On This Day &ndash 26 октябрь

1973 Seth MacFarlane

American animator, voice actor, singer

1959 Evo Morales

Bolivian politician, 80th President of Bolivia

1947 Hillary Clinton

American politician, 67th United States Secretary of State, 44th First Lady of the United States


Today in World War II History—October 21, 1939 & 1944

80 Years Ago—October 21, 1939: President Roosevelt establishes an advisory committee on the use of uranium, under Lyman Briggs.

First British cabinet meeting is held in the underground Cabinet War Rooms (now called the Churchill War Rooms).

US rifleman in Aachen (US Army Center of Military History)

75 Years Ago—Oct. 21, 1944: US First Army takes Aachen, the first major German city to fall to the Allies.

Lt. Frances Slanger is killed by a German shell in her tent, the first American nurse killed in France.


Today in World War II History—October 21, 1939 & 1944

80 Years Ago—October 21, 1939: President Roosevelt establishes an advisory committee on the use of uranium, under Lyman Briggs.

First British cabinet meeting is held in the underground Cabinet War Rooms (now called the Churchill War Rooms).

US rifleman in Aachen (US Army Center of Military History)

75 Years Ago—Oct. 21, 1944: US First Army takes Aachen, the first major German city to fall to the Allies.

Lt. Frances Slanger is killed by a German shell in her tent, the first American nurse killed in France.


Images

Preparation for the Fair

Promotional Materials

Photographs of the Fair

Travel Trailers


Boom, Bust, War and Depression

By 1911, the population had more than doubled and Saskatoon had become what is still today: a major distribution centre for the surrounding agricultural district.

In the years leading up the First World War, Saskatoon’s economy boomed. The population exploded. New construction was everywhere. Speculators bought up land for miles around, subdividing it into streets and lots and re-selling it at sometimes enormous profits. Otherwise sober men dreamed of a city of 100,000 by 1920, in a province of 2 million inhabitants. It was not to be. The boom went bust in 1913, followed by the declaration of war with Germany in 1914.

With the exception of a few years in the late 1920s, the next 30 years were marked by economic and political upheavals of one sort or another, including Influenza Epidemic of 1918, the Great Depression of the 1930s and the great human tragedy known as the Second World War, from 1939-1945. After that war, Saskatoon underwent a huge housing crisis - as bad as or worse than that which followed the First World War in 1918. By the late 1940s things had settled down somewhat and the city entered a period of prosperity which has lasted - with exceptions - ever since.


Our History

In 1944, the Liberal Party of Australia was founded after a three-day meeting held in a small hall not far from Parliament House in Canberra. The meeting was called by the then Leader of the Opposition (United Australia Party) Robert Menzies.

Robert Menzies had already served as Prime Minister of Australia (1939-41), but he believed that the non-Labor parties should unite to present a strong alternative government to the Australian people.

Eighty men and women from 18 non-Labor political parties and organisations attended the first Canberra conference.

They shared a common belief that Australians should have greater personal freedom and choice than that offered under Labor’s post-war socialist plans.

Robert Menzies believed the time was right for a new political force in Australia - one which fought for the freedom of the individual and produced enlightened liberal policies.

In his opening address at that meeting, he said:

It is often said that Robert Menzies stood for the ‘forgotten people’ of Australia those mainstream Australians whose goals, needs and aspirations had been ignored by Government.

On October 16, 1944, the name The Liberal Party of Australia was adopted, uniting the many different political organisations. Two months later, at the Albury Conference, the Party’s organisational and constitutional framework was drawn up.

The name Liberal was chosen deliberately for its associations with progressive nineteenth century free enterprise and social equality. By May 1945 membership of the Liberal Party had swelled to 40,000.

It fought its first election in 1946 with some success and in 1947, the Liberal Party won State Government in Western Australia, South Australia and Victoria. In 1949 the Liberals, in coalition with the Country Party, were first elected to national government.

Sir Robert Menzies went on to lead Australia and the Liberal Party for 17 years, before he retired from politics in 1966.

The Liberal Party has become Australia’s most successful postwar party it was elected to Government for 23 years from 1949 to 1972, and for another term of more than seven years from 1975 to 1983.

In 1996, the Australian people again re-elected the Liberal Party, in Coalition with the National Party of Australia, to govern Australia in a landslide win, and in 1998, 2001 & 2004 that government was re-elected.

In 2013, the Abbott Coalition Government took office. In September 2015, Malcolm Turnbull was sworn in as Australia’s 29th Prime Minister. In August 2018, Scott Morrison was elected leader of the Liberal Party and became Australia’s 30th Prime Minister.


The Broken Column, 1944 by Frida Kahlo

Pain and suffering is a constant topic in Frida's painting. In this painting, The Broken Column, Frida expressed her anguish and suffering in the most straightforward and horrifying way. The nails are stuck into her face and whole body. A split in her torso looks like an earthquake fissure. In the background is the earth with dark ravines. In the beginning she paints herself nude but later covered her lower part up with something the looks like a hospital sheet. A broken column is put in place of her spine. The column appears to be on the verge of collapsing into rubble. Penetrating from loins to chin, the column looks phallic, and the sexual connotation is all the more obvious because of the beauty of Frida's breasts and torso.

This painting Frida looks pretty and strong. Although her whole body is supported by the corset, she is conveying a message of spiritual triumph. She has tears on her face but she look straight ahead and is challenging both herself and her audience to face her situation.

The style of this painting is very unique. She laid down each stoke firmly to build a simple and clear image. There are no virtuoso flourishes of the brush and the colors are as neatly contained within contours.


Watch the video: Battle of Aachen  1944  World War II (June 2022).


Comments:

  1. Akil

    You are certainly right. In it something is also to me this thought is pleasant, I completely with you agree.

  2. Lyel

    Infinity of discussion :)

  3. Diomedes

    Thanks for the explanation, the simpler the better ...

  4. Fezragore

    absolutely agrees with the previous sentence

  5. Winfrith

    wise is not the one who knows a lot, but the one whose knowledge is useful =)

  6. Yardane

    I'm sorry, nothing I can not help you. But I am sure you will find the right solution. Don't despair.

  7. Goltigor

    What does it mean?

  8. Parfait

    Agree, this remarkable opinion



Write a message